Časté dotazy

Časté dotazy ohledně FVE

  1. Nárok na dotaci
  2. Délka realizace elektrárny
  3. Životnost panelů
  4. Odolnost panelů
  5. Údržba panelů
  6. Bezpečnost instalace elektrárny
  7. Ovlivnění výkonu elektrárny
  8. Co se děje při výpadku sítě
  9. Výměna bojleru
  10. Co je hybridní elektrárna
  11. Používání & zaškolení
Nárok na dotaci
1. Kdo má nárok na dotaci Nová zelená úsporám?

Na tuto dotaci má nárok každý majitel rodinného domu. Čerpat můžete i na novostavby nebo stavby rozestavěné, zde je ale nutné znát termín kolaudace, který musí být potvrzený do 9 měsíců od žádosti o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu. O to, aby vaše žádost o dotaci splnila všechny podmínky pro čerpání, se postaráme my. Pohlídáme všechny podmínky, náležitosti a celou administrativu vyřídíme za vás.

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) mění od října 2021 své podmínky. Více informací zde…

Délka realizace elektrárny
2. Za jak dlouho zrealizujeme celou FVE?

Délka celého procesu se odvíjí od vyřizování související administrativy. Tato část trvá obvykle několik týdnů až měsíců. O průběhu zpracování administrativy a komunikaci s příslušnými úřady vás budeme průběžně informovat. Montáž fotovoltaické elektrárny následuje v druhé části procesu a trvá 2 až 5 dní. Termín instalace je stanoven dopředu tak, aby vám vyhovoval.

Můžete se obrátit na tento kontakt, kde vám délku procesu upřesníme podle aktuální situace.

Životnost panelů
3. Jak dlouho bude elektrárna vyrábět elektřinu a jakou mají panely životnost?

Běžně vydrží fotovoltaický panel přibližně 30 let. Naše firma poskytuje 25 let záruky na námi dodávané a nainstalované fotovoltaické panely. Zaručujeme jejich výkon, který neklesne pod 80 % účinnosti.

Odolnost panelů
4. Jak panely odolávají nepříznivým přírodním podmínkám?

Materiály a celková výroba fotovoltaických panelů jsou uzpůsobeny tak, aby výsledný produkt odolával nepříznivým klimatickým podmínkám (např. kroupám, prudkému větru). Naše firma pro realizace volí vždy ověřené a kvalitní produkty, které odpovídají všem normám. Také je možné proti poškození nepříznivými přírodními podmínkami fotovoltaické panely pojistit (např. kroupy, vichřice, blesk) nebo i proti jiným rizikům spojeným s provozem FVE (např. proti požáru, krádeži).

Údržba panelů
5. Je potřebná údržba panelů?

Údržba panelů je velmi snadná, protože jsou přirozeně umývány deštěm. Žádné další čištění není potřeba. Ani v případě velké prašnosti není výkon panelů snížen. Rovněž sníh díky hladké ploše panelů brzy sám sjede. Pouze v případě, že jsou fotovoltaické panely nainstalovány rovně, ztrácí svou samočistící schopnost a je nutné počítat s údržbou.

Bezpečnost instalace elektrárny
6. Je instalace panelů na střechu bezpečná?

Na všechny typy střešních krytin je možné bezpečně nainstalovat fotovoltaické panely. Instalace je možná jak na šikmé tak i rovné střechy. Při sestavování technického návrhu vaší fotovoltaické elektrárny je pouze třeba vybrat vhodný upevňovací systém právě pro vaši střechu. Nejběžnější způsob kotvení je do střešních trámů.

Ovlivnění výkonu elektrárny
7. Jak zajistit optimální fungování fotovoltaické elektrárny? A souvisí to s orientací střechy?

Výkon fotovoltaické elektrárny je volen na základě více hledisek. Nejvýznamnějším faktorem pro zvolení výkonu elektrárny je spotřeba energie v domácnosti a technické parametry střechy nemovitosti. Nejvýhodnější pro výkon elektrárny je orientace střechy na jih. Pokud se však střecha mírně odklání na západ nebo východ, klesá výkon elektrárny jen minimálně. Pro maximální využití možností, které FVE nabízejí a hlavně při vyšší spotřebě domácnosti, doporučujeme využívat baterie k akumulaci přebytečné energie (životnost více než 6 000 nabití).

Co se děje při výpadku sítě
8. Jak funguje fotovoltaická elektrárna při výpadku?

Když fotovoltaická elektrárna pracuje, vyrobená energie se přímo spotřebovává a přebytečná energie se ukládá buď do ohřevu vody nebo do bateriového úložiště. V tuto chvíli nečerpáte elektřinu z distribuční sítě. Pokud využíváte baterie k ukládání přebytečné vyrobené energie, pak vaše domácnost může fungovat i během výpadku distribuční sítě. Čerpáte totiž uložené přebytky elektrické energie. Teprve v momentě, kdy využijete celou zásobu elektřiny v bateriích, začínáte čerpat z distribuční sítě.

Výměna bojleru
9. Musím měnit bojler, pokud chci akumulovat energii do vody?

Boiler se při přechodu na ohřev vody z FVE zpravidla měnit nemusí. Vhodné pro zapojení jsou elektrické nebo kombinované bojlery.

Co je hybridní elektrárna
10. K čemu slouží hybridní fotovoltaická elektrárna.

Tento systém akumuluje vyrobenou elektrickou energii do baterií. Skládá se z fotovoltaických panelů a střídače, který transformuje elektřinu vyrobenou v panelech do podoby vhodné ke spotřebě pro domácnost. Energie, která není spotřebovaná, je ukládána do baterií.

Používání & zaškolení
10. Budu umět fotovoltaickou elektrárnu provozovat a naplno využívat?

Pro správné a maximální využívání energie z FVE je dobré znát všechny její funkčnosti. V rámci instalace a zprovoznění vás rádi zaškolíme a pomůžeme docílit co nejefektivnějšího fungování a užívání elektřiny z FVE. Dále vám poradíme, jak nejlépe nakládat s přebytky energie v letních měsících.

Jsme tu pro vás

Další dotazy, na které se nás často ptáte…

Provádíte i servis fotovoltaických elektráren?

Samozřejmě provádíme záruční i pozáruční servis našich fotovoltaických elektráren v případě problémů. Servis vaší elektrárny je možné si objednat na e-mailu servis@goodsun.cz

Realizujete i fotovoltaické elektrárny pro firmy?

Ano, realizujeme i fotovoltaiku pro firmy a podnikatele. Fotovoltaické elektrárny pro firmy navrhujeme na míru, zpravidla se počítá s instalací vyššího výkonu, než je tomu u jednotlivých rodinných domů. Více informací naleznete zde.

Nevíte si rady?

Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu potřebuji pro svou spotřebu? Jaké volit řešení? Kde a jak žádat či vyřídit administrativu? To jsou otázky, které vás nemusí trápit. Rádi vám na ně odpovíme, vše vysvětlíme a projekt, realizaci i potřebnou administrativu vyřídíme za vás! Budeme vaším partnerem při hledání správné cesty. Na základě nezávislé analýzy vaší spotřeby, konkrétních technických podkladů a vašich preferencí, navrhneme individuální řešení pro váš dům nebo jiný objekt. Nabízíme realizaci na klíč.

Nezávazná poptávka

Uvažujete o instalaci fotovoltaické elektrárny na váš rodinný dům? Neváhejte a kontaktujte nás. Nabízíme bezplatnou a nezávaznou konzultaci, kde rádi zodpovíme veškeré vaše otázky.








    6 důvodů, proč vsadit na fotovoltaiku

    Za elektřinu zaplatíte méně

    Vlastní fotovoltaická elektrárna vám ušetří náklady na drahou elektřinu. Nekonečné zdražování elektřiny vám nezkazí náladu.

    Šetříte životní prostředí

    Solární systémy vytváří o 90 % menší znečištění CO2 než zemní plyn a vzniká o 96 % méně CO2 než u výroby elektřiny z uhlí.

    Dotace až 50 % od státu

    Pro realizaci fotovoltaické elektrárny vám zajistíme státní dotaci až 50 % pořizovací ceny z programu Nová zelená úsporám.

    Výpadek proudu vás nerozhází

    Pořiďte si hybridní elektrárnu a blackout se vás netýká. Až vypadne proud, můžete dál svítit, topit nebo surfovat po internetu.

    Zhodnocujete své peníze

    Fotovoltaika na vašem domě zhodnotí investici až 15 % za rok. Společně s dotací je to nejvýhodnější zhodnocení vůbec. Kam se hrabou banky?

    Fotovoltaika naspoří na penzi

    Díky zhodnocení vaší fotovoltaické elektrárny si vytvoříte finanční rezervu na důchod. Nespoléhejte se na stát, spolehněte se na svůj správný krok s fotovoltaikou.